Recipe Cost Calculator Updates: Units, Margins

Posted by

As the name implies, at ReciPal we want to keep building simple tools based around your food business’ recipes. One of the first additions we made was to create a simple recipe cost calculator for your recipes. It worked and provided insight into your recipe’s costs. But, it was probably too simple.

Costing Tool: Before

Having to price each of your ingredients based on grams is not that practical, which is how the initial costing tool worked. For example, take eggs. You probably buy a dozen (or more) at a time, or even have a per unit price. How the heck do you convert that into grams? We ran through this example at one point and realized the flaw.


Recipe Cost Calculator - Old

Everything in grams became a little challenging for ingredients like eggs

Costing Tool: After

The improved pricing tool allows you to select units and quantity for each ingredient instead of having to enter the weight in grams. It’s more flexible, more powerful, and more closely mimics the process of creating a recipe, making it very intuitive for our users.


Recipe Cost Calculator - New

Units make the recipe costing tool much more flexible and easy to use

Helping You Price Your Products

The costing tool provided great insight into your product unit costs, but left something to be desired to understand how you should actually price your product – for distributors, brokers, and retailers.

To that end, we’ve added options to include your various sales channel margins to understand how to figure out the right retail price for your product. So, based on your costs, the margins you want to make yourself, and the margins each of the middlemen you work with will charge, we can come up with a minimum suggested retail price.


Recipe Cost Calculator - New

Understand how to price your product for selling direct, working with distributors, and retailers

Final Thoughts

We think this will help our users run a better business. Not only will they understand their costs, but they’ll be able to make more informed pricing decisions.

Lots of food businesses start out thinking they’ll charge $5 at farmers’ markets, and then have their minds blown when they realize that retailers charge 40% margins and distributors another 30%, meaning that their product will be selling for at least $10 in the store if they want to make any profit.

We want to avoid that moment of surprise when a food business realizes their pricing is completely incompatible with a retail and distributor model. And we think our recipe costing software and the new pricing tool will help.

Learn something? Check out similar posts:

Recipal Features Pricing Your Product
Learn why hundreds of food entrepreneurs already use ReciPal to manage their recipes, costs, and create nutrition labels.

Just want lessons on growing a food business?

We're learning a lot and so will you.

Your information will not be shared.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Sevice apply.

comments powered by Disqus

Want To Grow Your Food Business?


Food folks just like you have had great experiences making nutrition fact labels, costing recipes, and managing inventory with our web app. It was designed by food entrepreneurs for food entrepreneurs, so it makes sense.

Search the Blog


Popular Posts


Tags

Private Labeling FoodContestsFundraisingPressFood PackagingPricing Your ProductFood MarketingLabeling Rules And GuidelinesDatabase Nutrition AnalysisFood Label NewsCopackingRecipal FeaturesEngineeringGetting Started With Food LabelsEntrepreneur InterviewsInventory ManagementResourcesGetting Into RetailGuest PostsTips And Tricks