Lab Nutrition Analysis

Posted by

Most people think that when the need a nutrition label they have to send their food product to a lab for nutrition analysis. While that's not actually required, and ReciPal exists so that you don't have to do that, sometimes you do want or need to have your product lab tested.

In this article we'll explore the scenarios where you'd want to do lab analysis, how you can do it cheaper with ReciPal and how it works. Read on!


Lab Nutrition Analysis

Working with a lab for nutrition analysis can be more accurate for certain foods.

When and Why Do Lab Analysis

There are a few classic cases where you should strongly consider doing a lab analysis, and these are when it's difficult to estimate the nutritional changes occurring during processing. These situations might include:

  • Fried foods (where you don't know how much oil is absorbed)
  • Broths (where you don't know what nutrients are released from bones or vegetables that are later strained)
  • Fermented foods (where it's unclear what and how much of the ingredients the yeast digests)

These are just a few examples, but hopefully give you an idea of the types of foods you would want to consider doing a lab analysis rather than working with a database. Of course, you can still do database analysis for these foods, but it will be less reliable and accurate unless you do a lot of research and know what you're doing.

In general, if you aren't comfortable doing a database nutrition analysis or hiring someone to do it accurately, and have the budget, you should think about doing a lab analysis instead. It will give you more peace of mind let you focus on the other aspects of your business instead.

Lab Analysis Through ReciPal

Fortunately for you, we at ReciPal have partnered with a lab that we've been working with for a while to offer discounted lab nutrition analysis that you can order directly through us. It's fairly straightforward how it works:

  • First, order the lab nutrition analysis.
  • It's $675 per sample, but can be less for multiple products or if the full test isn't required. Normally this is over $800.
  • Mail a 5 oz sample for each product to the lab.
  • Turnaround is 2-3 weeks to get your results back! It can be expedited, but for an additional fee.

Other Questions

That's about it. We're excited to offer this new service for our customers and help more companies get started!

Contact us (email, call, or chat) with any questions in general or about the process, volume discounts, different types of tests or tests for specific nutrients. We're always happy to chat and try to help.

Learn something? Check out similar posts:

Recipal Features Resources
Learn why hundreds of food entrepreneurs already use ReciPal to manage their recipes, costs, and create nutrition labels.

Just want lessons on growing a food business?

We're learning a lot and so will you.

Your information will not be shared.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Sevice apply.

comments powered by Disqus

Want To Grow Your Food Business?


Food folks just like you have had great experiences making nutrition fact labels, costing recipes, and managing inventory with our web app. It was designed by food entrepreneurs for food entrepreneurs, so it makes sense.

Search the Blog


Popular Posts


Tags

Private Labeling FoodContestsFundraisingPressGetting Started With Food LabelsFood PackagingPricing Your ProductRecipal FeaturesFood MarketingLabeling Rules And GuidelinesEngineeringEntrepreneur InterviewsDatabase Nutrition AnalysisFood Label NewsResourcesCopackingGetting Into RetailGuest PostsInventory ManagementTips And Tricks